• pt.. sie 19th, 2022

Kiedy planujesz swój pierwszy biwak, narażasz się na kilka rzeczy. Oprócz noszenia całego sprzętu przez kilka dni, musisz zaakceptować fakt, że nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem. Oprócz ryzyka złej pogody, biwakowanie jest również wyzwaniem przy dobrej pogodzie. Dowiedz się, jaki sprzęt zabrać i bądź przygotowany na wszystko.

Pierwszy biwak alpinisty Chucka Pratta.

Pierwsze wejście alpinisty Chucka Pratta z ’61 roku na Salathe Wall El Capitana wymagało biwaku na szczycie. Wspinacz został złapany w linę, gdy poluzował się piton pomocniczy. Pratt był filarem sceny wspinaczkowej w magicznych latach sześćdziesiątych. Był również cichszą postacią, przyciągającą do stołu piknikowego w obozie 4, aby pielęgnować swój notatnik beta.

W latach 60. wraz z Joe Fitschenem został zaproszony na drugie wejście na południową ścianę El Capitana. Właśnie wspinali się na Nose, kiedy Robbins zaprosił młodego wspinacza, aby mu towarzyszył. Pierwsze wejście na północną ścianę Salathe Wall miało miejsce rok później, a przewodnikami byli Pratt i Fitschen.

Sprzęt potrzebny do biwaku

Jednym z najlepszych sposobów na cieszenie się wielkimi przestrzeniami zewnętrznymi jest pójście na biwak. co zabrać pod namiot https://biwakuje.pl/recenzja-batonow-alesto-raw-kakao-oraz-raw-kokos-kakao/ Ta aktywność na świeżym powietrzu wymaga rozbicia obozu na płaskim terenie, gdzie będziesz chroniony przed wiatrem i opadami skalnymi. Lokalizacja biwaku musi być w pobliżu źródła wody lub światła słonecznego. Namiot i śpiwór muszą mieć odpowiedni poziom ciepła, dlatego pamiętaj o zakupie śpiwora puchowego lub z włókna syntetycznego.

Najlepiej poczekać na ciepłą letnią noc, kiedy temperatury są umiarkowane. Lekki sprzęt jest w porządku, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący. Jeśli opanujesz ten sprzęt, możesz biwakować o każdej porze roku. W chłodniejszych temperaturach będziesz jednak potrzebował mocniejszego sprzętu i więcej przygotowań. Wybierając miejsce biwakowania, musisz upewnić się, że nie znajduje się ono w miejscu narażonym na gwałtowny wzrost poziomu wody, spadanie skał i uderzenia piorunów. W okresie letnim istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia spontanicznych burz.

Oprócz namiotu biwakowego, będziesz chciał zabrać kilka litrów dodatkowej wody. Będziesz tego potrzebował, aby przetrwać niespodziewany biwak na łonie natury. Powinieneś również zabrać dodatkowe ubrania na wypadek, gdybyś znalazł się w sytuacji, w której zaplanowany biwak zostanie zrujnowany przez złą pogodę. Upewnij się również, że dbasz o swoje śmieci, zwłaszcza jeśli używasz ich w nocy.

Zanim zaczniesz biwakować, będziesz musiał uzyskać pozwolenie. Przepisy dotyczące biwakowania różnią się w poszczególnych stanach i często są uzasadnione. Przed biwakowaniem należy sprawdzić w lokalnym parku. Ważne jest również, aby sprawdzić z lokalnymi władzami, aby upewnić się, że nie naruszasz żadnych lokalnych przepisów. Jeśli jesteś w kraju parku, musisz sprawdzić, czy nie ma żadnych dzikich zwierząt.

Powiązane artykuły