• pon.. cze 17th, 2024

Fences – Recenzja

ekrany-akustyczne
ekrany-akustyczne-zewnetrzne

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem powieści, czy po prostu uwielbiasz dobrą historię, Fences to świetna lektura, która z pewnością Cię wciągnie. Śledzi historię Troya i Rose, którzy próbują znaleźć prawdę o trójkącie miłosnym i losie jednego z ich bliskich. Książka została przekształcona w film, w którym wystąpili Denzel Washington i Viola Davis.

Trojańska walka ze śmiercią

Przez całe swoje życie Troy Maxson jest konfrontowany ze śmiercią. Zmaga się z ideą śmierci na różne sposoby. Jednym z nich jest baseball. Troy wykorzystuje grę do zilustrowania swoich odczuć związanych ze śmiercią.

Innym sposobem jest ogród. W ostatniej scenie ogród Cory’ego symbolizuje wyrastanie Cory’ego poza cień ojca. Troy ma wrażenie, że przegrał swoją walkę ze śmiercią. Ma poczucie, że jego profesjonalna kariera baseballowa została zmarnowana.

Innym sposobem na zobrazowanie walki Troya ze śmiercią jest jego relacja z synem, Corym. Troy był niezadowolony z zainteresowania Cory’ego baseballem i piłką nożną. Troy chce nauczyć Cory’ego podejmowania mądrych decyzji. Troy nie chce, aby Cory poszedł w jego ślady. Troy nie chce, aby jego syn stał się rozczarowany. Czuje, że Cory nie jest odpowiedzialny. Troy uważa, że białe siły kontroli spiskują przeciwko niemu.

W sztuce jest kilka przypadków, w których wspomniana jest śmierć. Troy ma romans z młodszą kobietą. Kiedy żona Troya, Rose, dowiaduje się o tym romansie, wygania Troya ze swojego serca. Troy, aby wyjaśnić swój romans, składa fizyczne oświadczenie. Staje się fizycznie zaciekły.

Brat Troy’a, Gabriel, również dokonuje fizycznej wypowiedzi, gdy tańczy w ogrodzie. Taniec ten ma charakter traumatyczny. Nie bierze odpowiedzialności za śmierć panny Pearl. Nie obarcza też Troya odpowiedzialnością za jego czyny.

Sztuka zawiera również wiele przypadków, w których śmierć jest uosabiana przez Troya. Jednym z przykładów jest to, że Troy kilkakrotnie odnosi się do Pana Śmierci. Troy próbuje kontrolować wszystkich wokół siebie. Ma również problemy z wiązaniem końca z końcem. Bierze czeki inwalidzkie od rządu, aby utrzymać swoją rodzinę. Ma też romans z kobietą o imieniu Alberta.

Motyw odpowiedzialności jest konsekwentnie obecny w całej sztuce. Jest to temat, który ma silną organiczną jedność. Jest to również temat, który ma emocjonalne przeniesienie ze sceny na scenę. Jest to również temat, który jest skuteczny jako dramat oparty na tekście.

Związek Rose z Troyem

Pomimo związku Rose z Troyem, trzyma się ona swojej roli gospodyni domowej i matki. Poświęca własne pragnienia dla swojej rodziny. Chce, aby jej rodzina była bezpieczna i razem.

Miłość Rose do Troya przejawia się poprzez współczucie i szacunek. Jej oddanie dla niego wynika z uznania, czym byłoby życie bez niego. Dostrzega w Troyu dobro, ale nie zawsze zgadza się z jego złudzeniami.

Rose jest typową kurą domową z lat 50. Zawsze jest w domu, gotuje i sprząta. Regularnie udziela się w kościele jako wolontariuszka. Jej umiejętności kulinarne dorównują tym, które posiada Rachel Ray. Ma córkę o imieniu Raynell, a Troy chce, by to ona ją wychowywała, gdy umrze jej matka.

Troy i Rose mają niespokojny związek. Troy ma romans z inną kobietą, a Rose czuje się głęboko zobowiązana wobec niego jako żona. Troy ma syna, Cory’ego, z poprzedniego małżeństwa, a Rose wspiera jego marzenia o grze w piłkę nożną. Cory żywi trudne uczucia wobec ojca, ale Rose chce mu pokazać, że Troy nadal jest dobrym człowiekiem.

Niewierność Troya powoduje emocjonalne cięcie między Troyem a Rose. Kiedy romans zostaje ujawniony, Rose mówi Troyowi, żeby przestał. Troy bierze odwet, mówiąc Rose, że nie pije często. Rose mówi, że wrócił tej samej nocy. Troy próbuje wyjaśnić Rose romans. Rose jest zdezorientowana i mówi, że zachowanie Troya jest ciężkie dla Cory. Troy tłumaczy Rose, że romans był z inną kobietą, a Alberta to inna osoba. Rose uważa, że niewierność Troya jest wynikiem jego samoistnych złudzeń.

Ogrodzenie, o którego budowę Rose prosi Troya, nie jest ukończone. Troy uważa, że symbolizuje ono zamknięcie. Troy uważa, że jego niewierność spowodowała, że nie jest kobiecy i że jest duszny. Rose myśli, że ogrodzenie symbolizuje rodzinę, małżeństwo i bezpieczeństwo. Rose ma nadzieję, że ogrodzenie pomoże chronić rodzinę.

Niewierność Troya powoduje, że Rose traci część swojej tożsamości. Rose uświadamia sobie, że jej miłość do Troya jest warta więcej niż to, z czego zrezygnowała.

Związek Troy’a z Bono

Przez sztukę Fences, związek Troy i Bono jest badany w kontraście. Akcja sztuki rozgrywa się w 1957 roku i przedstawia akustyczną, ogrodzoną amerykańską rodzinę. Historia opowiada o Troyu Maxsonie, który jest głową gospodarstwa domowego, i jego żonie, Rose.

Troy i Bono są przyjaciółmi od ponad 30 lat. Pracują razem w Departamencie Sanitarnym i spędzają czas w barze w piątkowe wieczory. Bono jest najlepszym przyjacielem Troya.

Troy Maxson jest dużym człowiekiem, a jego wielkość często odzwierciedla się w jego osobowości. Kiedy był młodszy, brakowało mu środków finansowych, aby zapewnić byt swojej rodzinie. Znalazł jednak sposób, aby żyć według przykładu. Pozostał wierny sobie, nawet jeśli popełniał błędy. Jest w stanie przejść przez życie i być dobrym mężem i ojcem.

Troy i Bono przyjaźnią się od czasu, gdy byli młodymi ludźmi w więzieniu. Bono podziwia uczciwość i siłę Troya. Stara się również skierować Troya na lepszą drogę. Nie pochwala związku Troya z Albertą i chce go od niej odwieść. Ale Bono jest również zaniepokojony Troy małżeństwa. Ostatecznie Bono chętnie podąża za Troyem, choć nie popiera jego wyboru, by żyć przykładem.

Bono jest najlepszym przyjacielem i powiernikiem Troya. Dzieli z Troyem żarty i podziwia jego zdolności przywódcze. Docenia również siłę i ciężką pracę Troya. Kiedy Troy wyjeżdża do jakiegoś zadania, upewnia się, że Bono wie, gdzie jest. Bono i Troy piją razem gin w każdy piątkowy wieczór.

Kiedy Bono i Troy spędzają czas, rozmawiają o swoich rodzinach. Bono wyjaśnia, jak ważna jest rodzina. Mówi też o swoich planach na przyszłość. Ma nadzieję, że Troy podejmie właściwe decyzje dotyczące swojej przyszłości. Mówi również o związku Troya z Rose. Rose jest żoną Troya i bardzo go kocha. Kocha również swoje dzieci. Nie staje po stronie męża w ich konfliktach. Chce ich trzymać blisko siebie. Jest również wolontariuszką w kościele.

Postacie Bono i Rose reprezentują wybory, które akustycznie ogrodzone amerykańskie kobiety miały w 1957 roku. Bono jest najlepszym przyjacielem Troya, a Rose reprezentuje wybory, jakie w 1957 roku miały akustycznie ogrodzone amerykańskie kobiety.

Filmowa adaptacja z udziałem Denzela Washingtona i Violi Davis

Zaadaptowana na podstawie sztuki scenicznej Augusta Wilsona filmowa adaptacja Płotów Denzela Washingtona i Violi Davis ma solidny zespół i dwie tytaniczne kreacje aktorskie. Nic dziwnego, że nazwano ją tour de force.

Adaptacja filmowa Fences to sztuka sceniczna zamieniona w film, która porusza współczesne problemy czarnej społeczności w latach 50-tych. Jest to szósta sztuka z cyklu Wilsona o Pittsburghu. Akcja rozgrywa się w początkach ruchu praw obywatelskich. Opowiada o akuszerze-amerykaninie, byłej gwieździe baseballu, który teraz pracuje jako zbieracz śmieci. Uważa, że jest powstrzymywany ze względu na swój kolor skóry. Jest też żywicielem swojej żony i syna.

Wraz z postępem filmu historia zmienia się w opowieść o kobiecie, która przebija swojego męża. Ta postać będzie opowiadana przez wieki.

Fences to ciężki dramat osadzony w latach 50-tych. Rodzina Maxsonów mieszka w biednej dzielnicy. Troy Maxson jest 53-letnim pracownikiem służb sanitarnych. Ma nastoletniego syna, Cory’ego, któremu uniemożliwia się grę w piłkę nożną w szkole średniej. Z powodu segregacji uniemożliwia mu się również grę w baseballu w dużej lidze. Ma też brata, Gabe’a, który jest obłąkany. W czasie wojny stracił część czaszki.

Filmowa adaptacja Fences w reżyserii Denzela Washingtona była nominowana do czterech Oscarów. Była również nominowana w kategorii Najlepszy film. Film był również nominowany w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa dla Violi Davis.

Zdobył również cztery nagrody Tony. Denzel Washington i Viola Davis powtórzyli swoje role z broadwayowskiej rewii z 2010 roku. Wygrali także nagrodę za najlepszą rolę pierwszoplanową dla Jamesa Earla Jonesa i najlepszą rolę drugoplanową dla Russella Hornsby’ego.

Filmowa adaptacja Płotów Denzela i Violi Davis, choć spotkała się z licznymi pochlebnymi opiniami krytyków, została również skrytykowana. Niektórzy krytycy sugerowali, że film był nieudaną adaptacją. Wskazywali również, że film nie był wierny wersji scenicznej. Kwestionowali również technikę filmową filmu.

Mimo wielu krytycznych uwag, Płoty to mocny film. Dobrze wspiera go obsada, która ma doświadczenie w przekładaniu produkcji scenicznych na film. Dobrze pracują też z nowymi członkami obsady.

Dane adresowe:

AKTE www.ogrodzeniaplastikowe.info – ekrany dźwiękochłonne – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 61 665 06 06
kom: 784 377 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

By akte